Genel

Borsa Ne Zaman Açılacak? İşlemler Ne Zaman Başlayacak? 2023

borsada işlemler ne zaman başlayacak
borsada işlemler ne zaman başlayacak, borsa ne zaman açılacak

Borsa İstanbul’da işlemler deprem felaketi nedeniyle durdurulmuştu. Aslında ilk etapta işlemler devam etmiş ancak yaşanan değer kayıpları ve likidite sorunları nedeniyle çarşamba günü işlemlerin durdurulmasına karar verildi. Peki borsa ne zaman açılacak? Borsa İstanbul’da işlemler ne zaman başlayacak? Hem Borsa İstanbul’da hem de VİOP tarafında işlemlerin ne zaman başlayacağı merak konusu. Bu soruların ve merak edilen diğer detayların cevapları yazımızda.

Borsa İstanbul Ne Zaman İşleme Açılacak?

Arkadaşlar Borsa İstanbul’da işlemler yarın itibariyle başlayacak. Eğer bugün aksi yönde bir karar aınmaz ise yarın yine saat 09:40’da eşleşmeleri görmüş olacağız. Saat 09:55 – 10:00 işlemlerin başlayacağı saat olarak takip edilecek. Yani normal işlem gününde olduğu gibi hisse alım-satım işlemleri yarın yapılabilecek. Açığa satış işlemleri ise yapılamayacak.

Kısaca 15 Şubat 2023 tarihinde hisse senetleri yeniden işlem görmeye başlayacak. Çarşamba günü yapılan işlemler iptal edildiğinden, salı günü kapanış fiyatları dikkate alınarak işlemler yeniden başlayacak.

Borsada İşlemler İptal Edilecek mi?

Pazartesi ve salı günü yapılan işlemlerin iptal edilmesi için hem SPK’ya hem de Borsa İstanbul’a çok sayıda mesaj gitti. Yatırımcıların bu talepleri çarşamba günü için karşılandı aslında. Yani çarşamba günü yapılan işlemler iptal edildi ancak pazartesi ve salı günkü işlemler için bir aksiyon alınmadı. Açıkçası pazartesi ve salı günü için takaslarda geçtikten sonra bu yönde bir karar alınmasını beklemiyoruz.

Bugün yüksek takipçili bazı borsa hesapları bir toplantı olabileceğini dile getiriyor ancak yetkililer bu yönde bir karar alıp beklentileri karşılar mı orası muamma. Yani yeni bir karar alınmazsa borsada çarşamba günkü işlemler iptal edilerek yarın yeniden başlamış olacak.

Deprem Bölgesinde İşlem Yapamayan 380 Bin Kişinin Portföyü Ne Olacak?

Yatırımcılar doğal olarak depremden zarar görenler içerisinde yatırımcılar da olduğunu dile getiriyor. Bu nedenle işlemlerin iptal dilmesini istiyorlar. Ancak burada takası gerçekleşen günlerin iptali bir hayli karmaşık bir durum ortaya çıkarabilir. Yatırımcı tazmin fonundan deprem bölgesinde bulunan borsa yatırımcılarının zararı tazmin edilsin deniliyor fakat bu durumda borsanın doğasına aykırı bir durum.

Borsa Yükselir mi, Düşer mi?

Piyasanın açılmasıyla birlikte yönün ne olacağı da merak konusu. Borsa ne olur, yükselir mi düşer mi diye bir çok soru geliyor. Borsanın yükselmesi veya düşmesi noktasında çeşitli görüşler hakim. Bir kesim sert satışların devam edeceğini düşünüyor. Ancak açıklanan son tedbirlerle alıcılı bir piyasa ile de karşı karşıya kalınabilir. Açıkçası bizim beklentimiz önce aşağı yapan bir piyasa daha sonrasında ise yukarı dönen bir piyasa olacağı şeklinde.

Borsa açılışı öncesinde şimdilik alınan tedbirler şunlar;

  • Türkiye Varlık Fonunun hisse alımı yapması
  • Açığa satış işlemlerin yasaklanması
  • Bireysel Emeklilik sistemindeki %10’luk asgari hisse oranının %30’a çıkarılması
  • Şirketlerin hisse geri alımları için teşvik edilmesi

bu gibi müdahalelerle bir açılış yapılacak. Muhtemelen ilk etapta paraya ihtiyacı olanlar veya korkup satmaya çalışanların neticesinde borsada düşüş söz konusu olabilir. Ancak günün devamında pozitif bir kapanış beklediğimizi söyleyelim. Şimdilik son gelişmeler bu şekilde. Eğer yarın sabaha kadara ekstrem bir gelişme olursa son dakika olarak sizlerle paylaşacağız. Tekrar tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Herkese bol kazançlı işlemler dileriz.

Yurt Dışı Forex Şirketleri Riskli mi? Sorun Yaşarsam Ne Olur?

Previous article

Uzmanların Seçim Sonrası Dolar Tahminleri, Dolar Kuru Beklentileri

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir