Genel

Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım? Yüksek Borçlulara Çözüm Yolları

cok borcum var ne yapmalıyım cozum yolları
cok borcum var ne yapmalıyım cozum yolları

Günümüzde borç alıp vermek son derece normal karşılanıyor. Öyle ki çalışan kesimin bile büyük bir bölümü bankalara veya baka yerlere borçlular. Yani gündelik hayatta borçlu olmak hepimizin başına gelebiliyor. Ancak borçlu kalmak ve borçları ödeyememek çok sıkıcı bir durum. Özellikle kısa vadede ödenmesi gereken yüksek miktardaki borçlar insanı çaresiz hissettirebilir. Ancak üzülmeyin, bu sorunun üstesinden gelmek için bazı çözüm yolları var. Bu makalede, kısa vadede borçların nasıl yönetileceği ve onları nasıl ödeyebileceğiniz konusunda size yol göstereceğim. Çok borcum var ne yapmalıyım diyorsanız bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. İşte borçları hızlı kapayabilmenin yolları..

Borçlarınızı Önem Sırasına Göre Belirleyin

Çok borcum var ne yapmalıyım diyorsanız ilk adım, elinizde ne kadar borç olduğunu ve hangi borçların acil ödenmesi gerektiğini belirlemek. Kredi kartı borçları, kredi borçları, fatura borçları gibi türleri not edin ve hangilerinin faiz oranlarının daha yüksek olduğuna dikkat edin. Böylece önceliklerinizi belirleyebilirsiniz.

Eş, dost, akrabalardan aldığınız borçlar belki bir müddet bekleyebilir. Ancak bankalardan almış olduğunuz borçlar ilk kapamanız gereken borçlardır. Çünkü bankaya olan borcunuzu gününde ödemediğinizde her gün faiz işlemeye başlar. Bu durumda ödemeniz gereken tutar, ödeme yapmadığınız her gün katlanmaya deva eder. Dolayısıyla gün geçtikçe faiz biner ve faiz yüküyle borcunuzu kapama imkanınız daha da zorlaşır. Bu nedenle bankaya kredi borcunuz veya kredi kartı borcunuz var ise bunları en kısa sürede ödemeniz gerekir. Bu anlamda listenin ilk sırasına banka ve finans kurumlarına olan borçlar yazılmalıdır.

Akrabalarınıza veya dostlarınıza olan borçlarınıza belki faiz binmiyor olabilir. Ancak insanların güvenini kazanmak oldukça zordur. Bu nedenle borçlarınızı çok geciktirmeniz halinde çevrenize güven duyulmayan biri olarak görülürsünüz. İleri de herhangi bir şekilde borç para istediğinizde insanlar bu kez size borç vermek istemeyecektir. Bu nedenle çevrenizin size karşı olan güvenini ve inancını boşa çıkarmamalısınız. Peki borçları ödeyecek kadar paranız yok bu durumda ne yapacaksınız?

Borçları Ödeyecek Param Yok Ne Yapmalıyım?

Çok borcum var ama ödemeye param yok diyorsanız da bu tavsiyelerime kulak verdin derim. Öncelikle giderlerinizi kısmalısınız. Gereksiz harcamaları hızlı bir şekilde kesmelisiniz. Eğer işsizseniz mutlaka bir işe başvurmalı ve çalışmaya başlamalısınız. Aksi takdirde para kazanamazsınız. Borçları ödeyecek paranız yoksa para kazanmaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Günümüzde çalışmadan da para kazanma yolları vardır aslında. Çalışmadan değil de evinizde oturduğunuz yerden sosyal medya aracılığı ile para kazanma fırsatı bulunuyor. Bunlar süreç ve maliyet gerektirebiliyor.

Ek Gelir Kaynakları Bulun

Eğer kendinize güveniyorsanız, Youtube, Tiktok gibi sosyal medya mecralarında yayınlar yapıp, videolar yükleyerek ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Yine yüksek takipçili bir Instagram hesabınız var ise influencer olarak reklamlar alıp hızlı para kazanabilirsiniz. Ancak bunları yapmayı düşünmüyor veya yapamıyorsanız, nakit paranız da yok ise bir şe girip çalışmaya başlamanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca işe girdikten sonra kalan zamanınızda sosyal medya üzerinden veya internet üzerinden gelir elde etmenin yollarını da arayabilirsiniz. İnternetten satış yaparak, basit site kurulumları veya görev sitelerinden yorum yazarak d ufak ta olsa bütçenize ek kaynak oluşturabilirsiniz.

Borçlarınızı ödeyebilme anlamında her küçük kazancın borcunuzu azaltmaya da yardımcı olacağını unutmayın. Bu nedenle uygun gördüğünüz fırsatları değerlendirin. Editörlük yapın, makale yazın, bir sitede moderatörlük yapın ve bunlar gibi bir çok ek gelir kaynağı sağlayabilecek iş kolu olabilir.

Bir Bütçe Oluşturun

Çok borcum var ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle bir bütçe oluşturmanız faydalı olacaktır. Bu sayede elinizdeki parayı ve borçlarınızı karşılaştırıp size ne kadar e kaynak gerektiğini hesap edebilirsiniz. Ardından, gelir ve giderlerinize göre bir aylık bütçe yapın. Gereksiz harcamaları azaltın ve borç ödemeleriniz için ayrılan bütçeyi artırın. Küçük fedakârlıklar büyük fark yaratabilir. Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle ekstra gelir elde edebileceğiniz alanlar oluşturun. Bu sayede borçlarınızı daha hızlı bir şekilde kapatabilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Borç Yönetim Planı Yapın

Hangi borçlarınızın daha acil olduğunu göz önünde bulundurarak bir borç yönetim planı oluşturun. Yüksek faiz oranlı ve cezalı borçlarınızdan başlayın. Gerekirse bu borçları daha düşük faiz oranlı kredilere yeniden yapılandırın.

Varlıklarınızı Değerlendirin

Elinizde satılabilecek varlıklar var mı? Araç, mücevher, antika gibi satışı mümkün varlıklarınızı değerlendirin. Kısa vadede ihtiyacınız olmayanları satarak borç ödeyebilirsiniz.

Tasarruf Yapın

Mümkün olduğunca giderlerinizi kısın ve tasarruf edin. Kahve-çay gibi günlük harcamaları azaltmak bile ciddi tasarruf sağlayabilir. Ayrıca elektrik-su gibi faturalarda tasarruf etmeye çalışın.

Aile ve Arkadaşlardan Destek Alın

Borçlar konusunda aileniz ve yakın arkadaşlarınızla konuşun. Maddi desteklerinin yanı sıra öneri ve motivasyonları da sizin için faydalı olacaktır. Yalnız olmadığınızı bilmek güç verir.

Profesyonel Destek Alın

Borç danışmanlığı ve yeniden yapılandırma konusunda uzmanlaşmış kurumlardan yardım alın. Size en uygun çözüm yolları konusunda yol göstereceklerdir. Borç yükünüzü hafifletmelerine izin verin.

Sonuç

Kısa vadede borçlar stresli olsa da, akılcı bir plan ve disiplinle üstesinden gelinebilir. Ne yapmalıyım diye kara kara düşünmek yerine hızlıca harekete geçmelisiniz. Hızlı para kazanmanın yollarını araştırmalı ve size uygun olanlar konusunda adım atmaya başlamalısınız.

Gelir-gider dengenizi sağlayın, ek gelir yaratın, tasarruf edin, yardım alın ve adım adım ilerleyin. Zaman içinde borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Önemli olan motivasyonunuzu korumak ve çabalamaya devam etmek. Başaracağınıza inanın ve hedefe odaklanın. Sabırla bu zorlu sürecin üstesinden geleceksiniz.

Borçlarımı nasıl önceliklendirebilirim?

Öncelikle yüksek faiz oranlı ve cezalı borçlarınızı ödemeye odaklanın. Sonrasında düşük faiz oranlı borçlara geçebilirsiniz. Yine akraba, eş, dostlardan aldığınız borçları kendileriyle konuşarak uygun bir dille izah edip erteleme yoluna gitmeniz akıllıca olacaktır.

Bütçemi nasıl oluşturabilirim?

Gelirlerinizden kesin giderlerinizi çıkarın, kalanı da tasarruf ve borç ödemelerine ayırın. Harcamalarınızı kısarak tasarruf yapabilirsiniz.

Hangi ek gelir yöntemlerini deneyebilirim?

Fazla mesai, freelance işler, el işleri satışı, sahip olduklarınızı satma, uzmanlık alanınızda ders verme gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Eğer paranız varsa borsada para kazanma yollarını araştırabilirsiniz. Eğer nakit paranız yok ise sosyal medya üzerinden para kazanmayı deneyebilirsiniz. Yine internet üzerinden görev sitelerinden size verilen yorum atma makale yazma gibi görevleri tamamlayarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Borç yönetim planımı nasıl yapabilirim?

Borçlarınızı tutarlarına ve aciliyetlerine göre sıralayın. Yüksek faizli ve cezalı olanlardan başlayarak bir ödeme planı yapın.

Ailem ve arkadaşlarımdan nasıl destek isteyebilirim?

Çok borcum var ne yapmalıyım diye düşünüyorsanızve bu borçlar banka vb. yerlere borçlarsa bunları borçla kapamak başka bir seçenek olabilir. En azından faiz yükünden kurtulmak için çevrenizden borç para isteyebilirsiniz. Onlara içinde bulunduğunuz durumu samimi bir şekilde anlatın ve maddi ve manevi desteklerini rica edin. Onların desteği size güç verecektir.

Kore’de Asgari Ücret Ne Kadar? Güney Kore Asgari Ücret 2024

Previous article

Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Yaşam Maliyeti ve Masraflar

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir