Genel

En Değerli Para Birimleri Sıralaması 2023, TL Listede Kaçıncı Sırada?

dünyanın en değerli para birimleri
dünyanın en değerli para birimleri

Türk lirası son günlerde maalesef hızla değer kaybetmiş durumda. Geçen seneye göre neredeyse P oranında bir değer kaybetmiş durumda. Ekonomik konularda son günlerde en çok gündem tutan konuların başında. Artan enflasyon, hızla yükselen fiyatlar, TL’nin değer kaybı derken en temel gündem maddemiz ekonomi olmuş durumda. Peki TL değer kaybı sonrası dünyadaki para birimlerinin arasında ne durumda? Dünyadaki en değerli (en pahalı) para birimleri hangisi? Bunun yanında dünya çapında değeri en düşük olan, çoğu ülkede geçmeyen para birimleri hangileri?

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Hangileri?

Dünyada birçok para birimi bulunuyor. Çoğu ülkenin kendi para birimi bulunmakta. Özellikle doğal kaynaklar yönünden zengin ülkelerin para birimleri de yüksek değerlere sahip olmakta. Bunun yanında Euro gibi geniş bir kesime hitap eden veya sterlin ve dolar gibi dünya çapında bilinen paralar da listenin üst sıralarında kendilerine yer bulmakta. Peki para birimi en değerli ülkeler hangileridir? Dünyada en çok para eden para birimleri hangisidir?

Para birimi en değerli olan ülkeler;

1. Kuveyt dinarı

Dünyadaki en değerli para birimi şu anda Kuveyt dinarıdır. Bir Kuveyt dinarı yaklaşık olarak 3,30 dolar değerindedir. Bu da yaklaşık 45 TL yapmaktadır. Kuveyt dinarının bu kadar değerli olmasının en temel sebebi ise hiç kuşkusuz Kuveyt’in bir petrol zengini ülke olması. Kuveyt’in dünyadaki tüm petrolün ’una sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu da onun para birimini değerli yapmaya yetiyor.

2. Bahreyn dinarı

En değerli ikinci para birimi olarak ise karşımıza Bahreyn dinarı çıkıyor. Şu anda bir Bahreyn dinarının değeri yaklaşık olarak 2,65 dolar seviyesinde. Bu da yaklaşık olarak 36,15 TL yapmaktadır.

3. Umman riyali

Üçüncü sırada yer alan en değerli para birimi. Şu an bir Umman riyali yaklaşık olarak 2,60 dolar ediyor. O da 35,41 TL yapıyor. Bu değeri ile Umman riyali üçüncü sırayı alıyor.

4. Ürdün dinarı

Dördüncü sırada ise Ürdün dinarı karşımıza çıkmakta. Ürdün dinarının günümüzdeki değeri yaklaşık olarak 1,41 dolar etmekte. O da TL’ye çevirdiğimizde 19,20 TL’ye denk gelmekte. Bu değeri ile de Ürdün dinarı listede kendisine 4. Sıradan yer bulmakta.

5. İngiliz sterlini

Beşinci sırada ise bizi İngiliz sterlini karşılıyor. 1 İngiliz sterlini şu anda ortalama olarak 1,36 dolardan işlem görmekte. O da yaklaşık olarak 18,50 TL yapmakta. Bu değeri ile de İngiliz sterlini en değerli para birimleri içerisinde kendisine Beşinci sıradan yer bulmakta.

Dünyanın en değerli ilk 5 para birimi bunlar olmakta sonrasında ise listede sırası ile;

1. Cayman Adaları doları

2. Euro

3. İsviçre frangı

4. Amerikan doları

5. Panama Balboası yer almakta. Listenin ilk onunu bu para birimleri oluşturmakta.

Türk Lirası Kaçıncı Sırada?

En değerli para birimleri arasında Türk lirası listenin 44. Sırasında kendine yer bulmakta. B2Press’in son araştırmasına göre Türk lirası dünyadaki en değerli para birimleri arasında 44. Sırada yer alıyor. Bunun yanında dünyada bu süreçte en çok değer kaybeden para birimlerinin ise başında bulunuyoruz. Maalesef bu süreçte parası en çok değersizleşen ülkelerin başında yer alıyoruz.

Türk lirası bundan yaklaşık 5-6 yıl önce yani 2016 yılında en değerli 20. Para birimi idi, 2020 yılına geldiğimizde 35. Sıraya düştük. Kısa bir süre öncesinde ise 38. Sıraya kadar geriledik. Son durumda ise 44. Sıraya gelmiş bulunmaktayız. Bu da kısa süre içerisinde paramızdaki değer kaybını gözler önüne koyan en net verilerden birisi oluyor. 5-6 yıl gibi kısa bir süre içerisinde paramız 22 sıra birden gerilemiş durumda. İlk 20’de yer alırken şu anda listenin ilk 50’sine gerilemiş durumdayız.

Dünyanın En Değersiz Para Birimleri

İnsanların en çok merak ettiklerinden birisi de tabii ki değerlilerin yanında değersiz para birimleri oluyor. Ya da değeri en düşük para birimleri demek daha doğru olur herhalde. En değerli para birimleri listesinin sonunu genellikle küçük ülkeler veya ciddi bir ekonomik kriz içerisinde bulunan (veya krizden yeni çıkmış) ülkeler oluşturuyor. Bu tür ülkelerin para birimi hem değer olarak düşük kalıyor hem de dünya çapında geçerliliğini yitiriyor. Dünyadaki ülkeler bu para birimlerini kabul etmemeye başlıyor. En değersiz para birimlerine bakacak olursak;

1. Venezuela Bolivarı

Şu anda dünya üzerindeki en değersiz para birimi olarak Venezuela Bolivarı karşımıza çıkıyor. Şu anda bir Venezuela bolivarı 3,07 Türk lirası yapıyor. Fakat Venezuela 2018’de parasından 5 sıfır, 2021 yılında ise parasından 6 sıfır atmıştı.

2. İran riyali

En değersiz para birimleri listesinde ikinci sırada İran Riyali yer alıyor. Bir İran riyali şu anda 0,00032 TL yapıyor.

3. Vietnam Dongu

Listenin üçüncü sırasında Vietnam Dongu yer alıyor. Vietnam Dongu şu anda 0,00060 TL yapıyor.

4. Endonezya Rupiahı (Rupisi)

Listenin 4. Sırasında Endonezya Rupiahı bulunuyor. 1 Endonezya Rupiahı (rupisi) yaklaşık olarak 0,00095 TL etmekte.

5. Özbekistan Somu

Listenin 5. Sırasında Özbekitan’ın para birimi olan Som yer alıyor. 1 Özbekistan somu yaklaşık olarak 0,0013 TL ediyor.

Listenin en değersiz para birimlerini bu 5 para birimi oluşturuyor. Yazımızın sonunda listelerde yer alan para birimlerinin yazının yazıldığı tarih ile geçerli olduğunu. Gerek sıralamaların gerekse de verilen değerlerin zamana göre değişiklik gösterebileceğini hatırlatalım. Yazıdaki veriler tamamen bilgi vermek amaçlı yazılmış olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yazıdaki veriler yatırım amaçlı kullanılmamalıdır.

Değeri yüksek ve düşük para birimlerinden bahsetmişken burada Japon Yeni para birimini de zikretmeden olmaz. Çünkü Japonya gelişmiş bir ülke olmasına karşın para biriminin değerinin düşük olması sıkça gündeme geliyor. İnsanlar Japon Yeni neden düşük değere sahip diye merak ediyor. Oradaki olay biraz farklı aslında. İşte JPY’nin değersiz olmasının nedenlerinin anlatıldığı Japon Yeni Neden Değersiz başlıklı makaleye göz atabilirsiniz.

Hisse Blokajı Nedir, Nasıl Yapılır? Hisse Blokesi Neden Yapılır? 2023

Previous article

Binance Global’e Nasıl Para Yatırılır? Binance Global’e TL Yatırma 2023

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir