Genel

İkili Dip Formasyon Nedir ? Nasıl Oluşur? İkili Dip vs İkili Tepe

ikili dip formasyonu nedir, nasıl tespit edilir
ikili dip formasyonu nedir, nasıl tespit edilir

İkili dip ve ikili tepe formasyon çeşitlerini grafiklerde sıklıkla görüyoruz. Her iki durum birbirinin tersi olan bir gidişatın habercisidir. İkili dip formasyon nedir ? Tepe formasyon çeşidinin tersi olarak bildiğimiz ikili dip düşüş trendinin sonunda görülmektedir. İkili dip formasyon nasıl oluşur ? Oluşma sebebini ve ne olduğu hakkında detaylı anlatım için yazımızı dikkatle okuyun…

İkili Dip Formasyon Nedir ?

İkili dip formasyon yapı itibariyle ikili tepe formasyonun tam tersidir. Grafikte bu durumu gösteren bir harf bulunur. İkili dip formasyon nedir ? Genellikle düşüş trendinin sonunda görülen bir durumdur. Özellikle hacim miktarı ve birinci dip oluştuğunda yüksek olmaktadır. Bunun yanında birinci dipten gelen alımlarda hacim oldukça düşük kalmaktadır. İkinci dipten dönüş yakalaması sırasında işlem miktarı ve işlem fiyatı birlikte artış göstermektedir.

Grafiklerde ikili dip formasyon nedir ? İkili tepe formasyonu grafik içerisinde ‘’ M ‘’ harfi ile gösterilirken, ikili dip ‘’ W ‘’ harfi ile gösterilmektedir. Formasyonun süresi genel olarak birkaç aydan uzun sürdüğü gözlemleniyor.

Grafikte görüldüğü üzere formasyonda, düşme yönünde dip seviye görülmektedir. Mevcut düzeltme sonrasında zirve yaparken, tekrar direnç noktasına ulaşmaktadır. Grafikte oluşan görsel şekil itibariyle ‘’ W ‘’ harfine benzediği için bu harf ile anılır. Bu durum olduğunda ikili dip formasyon nedir ? Diye yatırımcıların sorularıyla karşılaşılır.

  • Birinci dip
  • İkinci dip
  • Kırılma çizgisi

Üzerinde formasyon ‘’ W ‘’ şeklini aldığında grafikte açıkça görünmektedir. Aşağıdaki şekilde grafikte dip seviyeyi görüp daha sonra direnç noktasına ulaşan bir grafiği göstermektedir. Özellikle bu durum gerçekleştiğinde ikili dip formasyon meydana geliyor. Borsa ve çeşitli para grafikleri içerisinde bu formasyon çeşidinin sıklıkla görürsünüz.

İkili Dip Formasyon Nasıl Oluşur ?

İkili dip oluşma sürecinde deneyimli olan yatırımcılar grafik hareketinden bunu anlayabilirler. Fakat kesin bir doğruluk ifade etmeyecektir. Buradaki ikili dip formasyon oluşma süreci dip seviye görüldükten sonra dirence ulaşmayla olur. İkili dip formasyon nasıl oluşur ? Birinci dip oluştuktan sonra kırılma çizgisi üzerinde bir yukarı hareketlenme olacaktır. Daha sonra ikinci dip noktaya ulaşır.

İkili dip formasyonu nasıl oluşur, ikili dip formasyonu indikatörlerle nasıl bulunur

Özellikle ikinci dip formasyonun gerçekleşmesi için ikinci dipten sonra direnç noktasına kadar ulaşmalıdır. Bu gerçekleştiğinde grafikte W harfine benzer bir iniş ve çıkış görünecektir. Burada sol tarafta olan birinci dip olurken, sağ tarafta olan ikinci dip olacaktır. Genellikle hisse senetleri içerisinde borsa grafiklerinde karşılaşılır.

Değer kaybeden bir para birimi toparlanma sürecinde tekrar bir düşüş yaşar. Daha sonra düşüşü tekrar direnç noktasına ulaştırmayla ikili dip formasyon gerçekleştirir. Uzmanlar ikili dip formasyonu önceden algılarsa, trende doğru yatırım yaparlar. Çünkü direnç noktasına çok büyük ihtimalle geri dönmesi beklenecektir.

Forex yatırımcılar metatrader platformu üzerinden indikatörler aracılığı ile ikili dip belirleme çalışmaları yapabiir. Aynı zaanda, FXPlus veya Matriks gibi yazılımlara da bu işi yapabilek mümkündür. Yine son dönemde Tradingview ve İnvesting gibi platformların grafik analiz bölümleri de ücretsiz olarak bu formasyonları belirlemenize olanak tanımaktadır.

İkili Tepe ve İkili Dip Formasyonu Farkı

İkili tepe ve ikili dip formasyonu birbirinin tersi niteliğinde bir grafik yaratacaktır. Özellikle grafikte ikili tepe gerçekleşirken, M harfine benzer bir grafik çizecektir. Diğer taraftan ikili dip formasyonu ise W harfine benzer bir harfle grafikte görünmektedir. İkili tepe ve ikili dip formasyonu farkı konusunda açıkça şunları söyleyebiliriz.

Boğa trendi gerçekleştiğinde düşüş yönünde bir pozisyonda alım yapılmaktadır. Çünkü güvenli yoldan bu düşüş sayesinde para kazanılabilir. Yatırımcılar ikili tepe formasyonunun en güvenli düşüş trendi olduğunu düşünürler. Haksızda sayılmazlar, çünkü genellikle M harfi grafiğine geçerken burada düşüş beklentisi gerçekleşmektedir.

Aynı seviyeleri içeren iki tepe noktasından oluşmaktadır. Aralarında bir vadi görüntüsü çizerken buda boyun çizgisini oluşturuyor. İkili dip formasyonu ikili tepeye göre biraz riskli olacaktır. Çünkü düşüş trendinin tekrar toparlanma süreci ve sonradan dirence ulaşması beklenir. İkili tepede ise zaten istikrarlı bir görüntü olduğundan yükselme şaşırtıcı olmayacaktır.

İkili dip formasyonu arasında fark risk boyutu ve gerçekleşme süreciyle alakalıdır. Fakat her iki düşüş trendi ile de iyi miktarda kar sağlanabilir. Doğru kullanılması halinde iyi analiz ve ön görülerle getirisi yüksek olacaktır. Bu nedenle piyasalarda bu formasyon çeşitleri üzerinden yatırım yapan bir çok yatırımcı görülmektedir.

Bildiğiniz üzere formasyonlar analizin en temel taşları arasında yer alır. Hareket bakımından doğrusal olmayan trendler yönünde meydana gelirler. Fiyat hareketi için analiz gerçekleştiren yatırımcılara iyi bilgiler verirler. Bu bilgilerin kar potansiyeline çevrilmesi piyasalarda oldukça mümkün bir yapıdadır.

1 Ons Altın Kaç Gram Altın Eder? 1 Ons Kaç Grama Eşit?

Previous article

Özgür Demirtaş Kimdir? Nereli, Ne İş Yapar?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir