Para Kazanmak

Youtube Gelir Hesaplama, Youtube İzlenme Başına Ne Kadar Para Veriyor?

youtube gelir hesaplama
youtube gelir hesaplama, youtube kazançları nasıl hesaplanır

YouTube’a olan ilgi her geçen gün artmakta. Özellikle bu platformdan yüksek miktarda para kazanan kişileri gördükçe insanlarda bu platforma girmek istemekte. Tabii ki burada akla gelen ilk soru YouTube’dan ne kadar kazanırım olmakta? YouTube kazançları hakkında merak edilen bir çok konu var. YouTube gelir hesaplama yöntemleri bu nedenle sık sık araştırılmakta. İlk olarak şunu söyleyerek yazımıza başlayalım YouTube’de standart bir gelir hesaplama yöntemi yok. Ürettiğiniz içeriğe, videonuzda çıkan reklam türüne ve süresine göre kazançlar değişmekte. Burada da ürettiğiniz içeriğin kategorisi ve videonuzun uzunluğu büyük önem taşımakta. Tabii ki videonuzu izleyen herkes reklam engelleyicisi kullanırsa bu durumda da bir getirisi olmamakta. Bunun yanında merak edilen konulardan birisi de YouTube reklam gelirlerinin yurt dışı ile Türkiye arasında nasıl değiştiği de merak edilen diğer konular arasında. Peki YouTube’den nasıl gelir elde edilir? Gelirler ortalama olarak ne kadar olmaktadır? YouTube gelirleri yurt dışı ile ülkemizde nasıl değişmekte?

YouTube Reklam Gösterme Şartları

YouTube’de reklam göstererek para kazanmaya başlamak için birkaç şartı sağlamanız gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeden reklam gösterimi yapamıyor dolayısı ile para kazanmaya başlayamıyorsunuz. YouTube reklam göstermeniz için aşağıdaki şartları istiyor;

  • En az kanalınızın 1.000 aboneye sahip olması. YouTube en az 1000 abonesi olmayan kanallarda para kazanma seçeneğini sunmuyor.
  • Herkese açık olarak en az 4.000 saat izlenme süresi. YouTube para kazanmanız için bir diğer şart olarak herkese açık olarak paylaşmış olduğunuz videoların en az 4.000 saat izlenmesini istiyor.
  • Bu şartların yanında para kazanmayı aktif etmek için hesabınızın iki adımlı doğrulama ile korunması gerekmekte.
  • Son şart ise topluluk kurallarını ihlal etmemek. Para kazanmanızı engelleyecek bir kuraları ihlal ederseniz yine para kazanma seçenekleriniz kapatılıyor.

Bu 4 şartı yerine getirdiğiniz sürece YouTube’den para kazanabiliyorsunuz. Şartların hepsinin sağlanmış olması gerekiyor. Yani 4000 saat izlenmeye ulaşırsanız ama aboneniz 900’de kalırsa bu durumda para kazanmayı aktif halde getiremiyorsunuz. 4 şartın tamamını karşıladığınız durumda para kazanmayı aktif hale getirebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise topluluk kurallarını ihlal etmemek olmalı. Eğer topluluk kurallarını ihlal ederseniz para kazanmanız kısıtlanabilir. Eğer çok fazla kural ihlali yaparsanız para kazanmanız tamamen de kapatılabilir. Bir kez para kazanmaya başladıktan sonra içeriklerinizin kalitesine ve telif haklarına bu nedenle dikkat etmeye devam etmelisiniz. “Nasıl olsa para kazanmaya başladım artık işim kolay” diye düşünmeniz reklam gelirlerinizin kesilmesine neden olabilir.

YouTube Kazançları Neye Göre Değişmekte?

Youtube gösterdiği reklam başına size para vermekte. Bu nedenle sabit olarak bir rakam söylemek mümkün olmuyor. Kanalınızdaki videoların uzunluğu, insanların reklamları atlamadan izlemesi, çıkan reklamların uzunluğu, videolarınızın ortalama izlenme süresi gibi birçok etmen bu noktada kazandığınız parayı etkilemekte. Bunun yanında içeriğiniz de büyük önem taşımakta. Eğer çok aranan ama az bulunan bir içerik ise doğal olarak kazançlarınız yükselmektedir. Bu nedenle olabildiğince insanların kaçmadan izleyeceği sürelerde olan ve az bulunan içerikler üretmeniz önemlidir.

YouTube kazançları kısaca;

  • Videolarınızın uzunluğu ve izleyicilerin videoları izleme süresi.
  • Videonuzun kalitesi.
  • Videonuz sırasında gösterilen reklam türleri ve uzunlukları.
  • Videolarınızda gösterilen reklam sayısı
  • Reklamlara tıklanma oranı
  • Ürettiğiniz içeriklerin kategorisi gibi sebeplerle belirlenmektedir.

YouTube Ortalama Getirisi Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi YouTube’nin ortalama getirisi değişiklik gösterebilmekte. Özellikle izleyen insanların reklam engelleyicisi gibi araçları kullanması kazançlarınızın düşmesine neden olmakta. Bu bağlamda ortalama kazanç 1000 gösterim başında 4TL ile 25 TL arasında değişmekte. Tabii ki çok özgün, insanlar tarafından fazlaca aranan ama az bulunan bir içeriğe sahip olmanız durumunda bu kazançlar daha da yükselebilmekte. Bazen 1000 gösterim başında 50-60 TL gibi rakamlara da çıkabilmekte. Burada biraz içeriklerinizin kalitesi biraz da şansınıza çıkan reklamlara göre kazancınız belli olmakta. Bu gibi şartlara bağlı olarak kazancınız değişiklik gösterebilmekte.

Özgünlük ve insanların izleyeceği videolara odaklanmak bu bağlamda kazançlarınızı gözle görülür şekilde artırabilirsiniz. İçerikleriniz kalitesinin karşılığını daha fazla reklam gösterilmesi ve gösterilen reklamlardan çok daha yüksek kazançlar sağlanması olarak alırsınız.

Yurt Dışında Kazançlar Ne Durumda?

YouTube yurt dışında çok daha iyi gelirler sunmakta. Yurt dışında gelirler 1000 görüntülenme için ortalama 5-20 dolar olmakta. Ülkemizde maalesef reklam firmalarının politikaları gereği bu kazançlar çok düşük kalmakta. Maalesef bizim reklam firmalarımız internet reklamları yerine hala reklam bütçelerinin büyük kısmını geleneksel medya araçlarına ayırmakta. Bunun sonucunda da izlenme başına çok düşük gelirler gelmekte. Bizdeki en yüksek rakamlar bile yurt dışının en düşük rakamlarının neredeyse altında kalmakta. Bu nedenle yabancı dilde içerik üretme şansınız varsa bu durumda kazançlarınız daha yüksek olabilmekte.

Yurt dışı ile gelirlerin karşılaştırılması konusunda maalesef ülkemiz geride kalmakta. YouTube gelirleri yurt dışına göre ülkemizde çok düşük kalmakta. Bu nedenle yabancı dilde içerik üretmek çoğu zaman daha fazla para kazandırmakta. Mümkün ise yabancı içerikler de üretmeye odaklanmanız faydanıza olmakta.

RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Kulanılır? RSİ İndikatörü ile Al-Sat Yapmak

Previous article

Slipaj Nedir, Forexte Slipaj Sorunu (Fiyat Kayması) Neden Olur? | Slippage

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir