Kripto Paralar

Bitcoin Nasıl Gönderilir? Bitcoin ile Ödeme Nasıl Alınır?

bitcoin transferi nasıl yapılır
bitcoin transferi nasıl yapılır, bitcoini nakite çevirmek

Bilindiği üzere son zamanların en çok konuşulan konusu “Bitcoin” kripto para piyasasının popülerleşmesi ile birlikte gündeme oturmuş ve birçok kişi tarafından takip edilir olmuştur. Çoğu kişi ödeme işlemlerini Bitcoin ile halletmeye başlamıştır. Hatta bazı şirketler ödemelerini kripto para birimleri ile alır hale gelmiştir. Bu kadar göz önünde olması haliyle akla birçok soru getirmektedir. Bitcoin nedir, nasıl kazanılır, nasıl gönderilir ve Bitcoin ile ödeme nasıl alınır gibi sorular insanlar için merak konusu olmuştur.

Bu parçada Bitcoin ile ilgili merak edilenler, derin bir araştırma sonucu elde edilmiş verilerle açıklanmış olup bilgilerin doğruluğu kaynakça kısmında verilen bağlantılarla desteklenmiştir.

Bitcoin Nedir?

Öncelikle Bitcoin kavramının ne anlama geldiğinden bahsedelim. Bitcoin, bir tür dijital paradır. Binance gibi platformlarda açılan işlemlerle kazanılabilmekte ve diğer kripto para tokenlerine dönüştürülebilmektedir. İstenildiği zaman banknot halinde ödeme alınabilir durumdadır. Ayrıca piyasadaki fiyatı en yüksek kripto para birimidir. Birçok kişi tarafından satın alımı gerçekleşmekte ve gün geçtikçe tercih eden sayısı artmaktadır.

Bitcoin Nasıl Gönderilir?

Bazen kripto para takasında bazen de kripto para ile ödeme alan şirketlerden yapılan alışverişlerde ve bunun gibi bir çok durumda Bitcoin gönderimi yapılmaktadır. Bitcoin ile alım satım yapan kişilerin ise bilmesi gerekenlerin en başında “Bitcoin nasıl gönderilir” başlığı yer almaktadır. Bitcoin nasıl gönderilir öğrenmek istiyorsanız işte izlenmesi gereken adımlar:

Bitcoin Gönderimi İçin İzlenmesi Gereken Adımlar:

1- Oturum açmış olduğunuz platform üzerinden hesabınıza erişiminizi sağlayınız.

2- Cüzdanınıza giderek Bitcoin seçeneğini bulun.

3- Çıkan ekranda “yatırma” seçeneğini seçin.

4- Göndermek istediğiniz cüzdan adresini girin.

5- Göndermek istediğiniz tutarı girin.

6- Göndermek istediğiniz ağın hangisi olduğunu belirtin.

7- Göndermek istediğiniz ağı Bitcoin olarak seçin.

8- Gönderimi yapmak için onay butonuna tıklayın.

9- Telefonunuza veya e-mail adresinize gelen onay mesajını doğrulayın.

10- İşleminiz en kısa zamanda gerçekleşecektir.

Diğer cüzdanlara gönderim işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz. Gönderim yapmayı artık bildiğinize göre sıra Bitcoin ile ödeme nasıl alınır sorusuna cevap aramakta. Bitcoin ile ödeme almak için izlenmesi gereken bazı adımlar mevcuttur. İşte Bitcoin ile ödeme almak için izlenmesi gereken adımlar:

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Alınır?

Bitcoin veya diğer kripto para birimleri ile ödeme alımı gerçekleştirmek için çok zor yöntemler izlendiği söylenemez. Aksine oldukça kolaydır.

Cüzdanınızda yer alan QR kodu ile kısa süre içinde ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Yalnızca telefonunuzdan hesabınıza erişerek, cüzdan içindeki QR kodunu ödeme alacak kişinin telefonuna yaklaştırmanız ve işlem gerçekleşen kadar birkaç saniye beklemeniz yeterli olacaktır.

Bitcoin’ imi Hesabıma Nasıl Aktarabilirim?

Bildiğiniz üzere kripto paraları olduğu gibi transfer edebilmenizin yanı sıra banknot halinde getirerek hesabınıza aktarımını da sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek de en az yukarıda bahsedilenler kadar kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. İşte Bitcoin’inizi banknot şeklinde çekebilmeniz için izlemeniz gereken adımlar:

Bitcoin’i Nakit TL’ye Çevirme

Hesabınızın bulunduğu kripto para borsasına giriş yapıp adımları izlemelisiniz. Bu şekilde hesabınızda veya cüzdanınızda bulunan bitcoinlerinizi nakite çekebilirsiniz.

Bitcoinlerinizi TL olarak çekmek için öncelikle onları bozmalısınız. Bitcoinlerinizi sattığınızda hesabınıza TL olarak yansıyacaktır. Sonrasında bu parayı kripto para borsasından banka hesabınıza rahatlıkla çekebilirsiniz. Binance, Paribu gibi kripto para borsaları hafta içi aynı gün içerisinde tl para transferlerine izin vermekteler.

Eğer hesabınızda bulunan bitcoinlerinizi başka bir yere cüzdana veya hesaba istiyorsanız bu adımları uygulamalısınız.

1- Oturum açmış olduğunuz platform üzerinden hesabınıza erişiminizi sağlayınız.

2- Cüzdanınıza giderek Bitcoin seçeneğini bulun.

3- Çıkan ekranda “çekme” seçeneğini seçin.

4- Hesap bilgilerinizi doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olun.

5- Çekmek istediğiniz tutarı girin.

6- Çekmek istediğiniz ağın hangisi olduğunu belirtin.

7- Çekmek istediğiniz ağı Bitcoin olarak seçin.

8- Çekme işlemini gerçekleştirmek için onay butonuna tıklayın.

9- Telefonunuza veya e-mail adresinize gelen onay mesajını doğrulayın.

10- İşleminiz en kısa zamanda gerçekleşecektir.

Hesabınıza aktarım işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. İşlerinizi online halledebilmeniz için benzersiz bir seçenek haline gelen kripto para ile ödeme yöntemi, banknot olarak ödeme yapmaktan çok daha rahat ve çok daha güvenlidir. Ancak olası siber saldırılara karşı hesabınızı güvence tutmanız önerilir.

Bitcoin göndrip alırken yüksek komisyon oranlarından şikayetçiyseniz, USDT transferi yapabilirsiniz. Bir çok kripto para borsasında 1 dolar civarında bir komisyon oranı ile para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Hesabınızı Güvence Altına Alın

Cüzdan seçiminiz Bitcoin’iniz için oldukça önemlidir. Bazı cüzdanlar, hesabınızı güvende tutmadığı gibi hesabınızdaki kripto para birimlerine erişebilmenizi engelleyebilmektedir. Çift faktörlü koruma ile onayınız olmadan işlem gerçekleştirilmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca cüzdan yedeklemesi yaparak olası hatalara karşı kripto para varlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak tüm cüzdanı yedeklediğinizden emin olun.

Bazı cüzdanlar gizli güvenlik anahtarları oluşturabilmektedir. Kontrolünüz dışında bir işlem gerçekleşmemesi için tüm cüzdanınızı yedekleyin. Sadece bir kez hedefleyerek sorunların önüne geçmezsiniz.

Cüzdanınızı belli aralıklarla ve mümkünse sık sık yedekleyin. Yedeklemelerinizi şifreleyin, daha güvenli bir ortam sağlayacaktır. Sadece cüzdanınız için değil aynı zamanda diğer hesaplarınız için de geçerli olan “güçlü şifre belirleme” işlemini mutlaka yapın. Ayrıca çevrimdışı cüzdanlar diğer cüzdanlara göre daha güvenlidir. Bu nedenle hesabınızdaki kripto para birimlerini çevrimdışı cüzdan kullanarak depolayabilirsiniz. Bir diğer güvenli cüzdan seçimi ise “donanım cüzdanı” olacaktır. Yalnızca cüzdan görevi gören ve herhangi bir yazılımın yüklenmesi mümkün değildir. Bu nedenle çevrimiçi saldırılar gerçekleştirilemez ve cihaz kaybolsa bir yedeklemesi yapılabildiği için kripto para birikimlerinizde bir kayıp yaşanmayacaktır.

Bitcoin yazılımınızı güncel tutmanız da son derece önemlidir. Son yazılımlar genellikle bir öncekindeki eksikliklerin giderilmiş halini içerir. Dolayısıyla daha güvenlidir. Bir diğer koruma yöntemi ise “çoklu imza” yöntemidir. Birbirinden bağımsız birden çok imza oluşturulması, bir güvenlik duvarının aşılmasına karşın, bir diğer güvenlik duvarını devreye sokacaktır. Söz edilenleri doğru bir şekilde uyguladığınızda Bitcoin transferleri, Bitcoin’i hesabınıza aktarma ve diğer işlemlerinizi güvenli bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

Cari Açık Nedir, Nasıl Hesaplanır? Türkiye Neden Cari Açık Veriyor?

Previous article

Borsa Kaçta Açılıyor? Borsa ve Viop Çalışma Saatleri 2023

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir